Rentgen zębów

Published by: 0

Obrazowanie zębów przy pomocy aparatu rentgenowskiego to niezbędny etap wielu procedur stomatologicznych. Zdjęcia rentgenowskie zębów to najczęściej wykonywane zdjęcia rentgenowskie u człowieka. W zależności od techniki wykonywania zdjęć, rtg zębów dzielimy na:

Zdjęcia

– zdjęcia wewnątrzustne, gdy detektor promieniowania znajduje się w jamie ustnej pacjenta; mogą to być zdjęcia zębowe, obrazujące ząb i tkanki okołowierzchołkowe oraz zdjęcia zgryzowe (szczęki lub żuchwy); wykonywane są w celu oceny zmian próchniczych, wypełnień, wad rozwojowych zębów; w leczeniu endodontycznym niezbędne są na etapie kwalifikacji do leczenia, przeprowadzenia leczenia kanałowego oraz oceny jego skuteczności; rentgen zębów umożliwia lokalizację i ocenę urazów zębów i kości wyrostka zębodołowego szczęki, ponadto niezbędny jest do oceny morfologii korzenia zęba przeznaczonego do ekstrakcji; w przypadku pojedynczych implantów, rentgen zęba wspomaga planowanie leczenia oraz ocenę przyjęcia się wszczepu (osteointegracji).

– zdjęcia zewnątrzustne, zwane pantomograficznymi, stanowią badanie przeglądowe wszystkich zębów; zdjęcia tego typu wykorzystywane są w ocenie stanu ogólnego zębów, lokalizacji zawiązków zębów w ortodoncji, przed leczeniem protetycznym i implantologicznym oraz przed zabiegami chirurgicznymi; zdjęcia pantomograficzne umożliwiają również lokalizację torbieli, zmian zapalnych czy nowotworowych, a także ocenę stanu zatok szczękowych.

Badanie

Badanie trwa kilka minut i wymaga zastosowania ochrony przeciw promieniowaniu w postaci fartucha z gumy ołowianej. Zdjęcia rentgenowskie zębów zewnątrzustne wykonywane są zazwyczaj w pozycji leżącej, zaś wewnątrzustne- na siedząco. Nowoczesne aparaty rentgenowskie zapewniają doskonałą jakość badania przy minimalnych dawkach promieniowania, jednak mimo to należy ograniczyć częstość zdjęć rentgenowskich zębów do minimum, czyli absolutnie konicznych sytuacji. Rentgen zębów nie jest zalecany kobietom w ciąży czy planującym w najbliższym czasie zajście w ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *