Padaczka pierwsza pomoc

Published by: 0

Apteczka - pierwsza pomoc na padaczkę.

Objawy padaczki

W zależności od stadium schorzenia mózgu człowieka, mamy do czynienia z dość poważnymi i przewlekłymi objawami. Jedną z nich jest padaczka czyli choroba pochodzenia neurologicznego, która wiąże się z wadą płatów mózgowych na przykład czołowych. Poprzez to osoba chorująca z tego tytułu ma problemy wynikające z gorszej wydajności mózgu. Osobom chorym na padaczkę grożą częste narażenia na bezpieczeństwo, wynikające z utraty świadomości, upadków na ulicy, silnych drgawek ciała oraz zakrztuszeń własną śliną.

 

Atak padaczkowy, co robić

Kiedy już staniemy się świadkiem ataku padaczkowego powinniśmy jak najszybciej przybyć z pierwszą pomocą. Osobę taką staramy się skutecznie szybko położyć na boku, aby nie doszło do uduszenia śluzem wypływającym z ust. Zabezpieczamy pacjenta jak przy każdym podobnym zdarzeniu wypadku. W opisywanym przypadku ważne jest w zależności na którym boku układamy chorego.

Czynność pierwszej pomocy polega na tym, iż zginamy jedną nogę w kolanie, co uniemożliwi pacjentowi ponowne ułożenie się na wznak. Także prawą bądź lewą rękę zginamy w łokciu i wsuwamy dłoń pod głowę, zaś drugą wyprostowaną kładziemy bezpiecznie wzdłuż pleców. W tej pozycji możemy szybko skupić się na zbadaniu tętna u chorego. Pamiętajmy także, iż podczas napadu padaczkowego osoba ma zwykle otwarte usta. Naszą ingerencją jest reagowanie na zagrożenie zakrztuszeniem.

Dlatego aby nie doszło do tragedii, należy włożyć choremu zwykłą chusteczkę lub kawałek tkaniny, uniemożliwiającej tym samym zamknięcie ust. Dzięki temu również chory nie ugryzie się w język czy wargę ust, co w innym razie mogłoby prowadzić do zakażenia.  Pacjent chorujący na padaczkę epileptyczną traci świadomość podczas kilkuminutowego napadu, i niestety nie ma kontroli nad tym co dzieje się z jego ciałem i organizmem. Bardzo ważne jest posiadanie wiedzy na temat pierwszej pomocy choremu na padaczkę. Kolejnym krokiem w asyście jest zabezpieczenie miejsca, w którym leży osoba poszkodowana. Najlepiej jest usunięcie z najbliższej przestrzeni niebezpiecznych przedmiotów, ponieważ napad padaczkowy objawia się silnymi zrywami ciała jak i głowy chorego. Dobrze byłoby uniknąć stłuczeń głowy, ale także ochrona oczu.

Przy schorzeniach padaczki łagodnej, pacjent niekoniecznie upada, a jego ciało wcale nie musi mieć drgawek tak nasilających się jak w powyższym stadium. Niekiedy mamy minimalny kontakt z chorym, który traci świadomość tylko częściowo, a więc można się z nim nieco komunikować. Nawet jeżeli nie widzimy u osoby drgawek, powinniśmy także tutaj zabezpieczyć miejsce. Jeżeli napad nastąpił na ulicy, czy na placu zabaw, należy usadzić dziecko na ławce i zabrać jemu wszystkie zabawki z rąk jeśliby takie posiadał. Z pewnością unikniemy sytuacji narażenia wzroku.

Pomoc choremu

Pierwsza pomoc przy łagodnej padaczce wymaga od nas empatii i opieki nad chorym aż do momentu kiedy dojdzie do pełni świadomości i sił. Przebywajmy blisko chorego, najlepiej mówiąc coś i trzymając jego za rękę. Jeśli nie wiemy co dalej poczynić, a mamy z taką sytuacją pierwszy kontakt, najbezpieczniej będzie nam wezwać pogotowie, które zdecyduje o dalszym losie chorego. Nie kładziemy pacjenta na wznak, a czekamy razem na lekarza w pozycji siedzącej.

Napady padaczkowe bardzo obciążają ludzki mózg. Powinniśmy zwrócić na to uwagę, że po takim napadzie człowiek jest nieco wyciszony i senny. Dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki na wypoczynek dla chorego, niezależnie czy to będzie dom, czy szpital w oczekiwaniu na bliskich. Jeśli nie dodzwonimy się do rodziny epileptyka, pozostawmy telefon do siebie lekarzowi, a być może rodzice dziecka do nas zadzwonią prosząc o szczegóły objawów napadu.