Przetłuszczające się włosy

Published by: 0

Długie przetłuszczające się włosy.

Przetłuszczone włosy i skóra głowy są prawdziwym utrapieniem kobiet i mężczyzn. Kosmyki nie tylko wyglądają na nieumyte i pozbawione pielęgnacji. Są również przyczyną złego samopoczucia.Nadmierna produkcja sebum sprawia, że skóra na głowie jest zalepiona łojem. Wydzielina pokrywa również nasadę włosów. Rezultatem tego jest ich błyszczenie się, nieprzyjemne uczucie lepkości oraz niehigieniczny wygląd. Skóra głowy dodatkowo swędzi.Czy problem tłustych włosów można rozwiązać? Co robić, a czego unikać w walce o piękny wygląd i dobre samopoczucie?

Przyczyny.

Jak już wspomniano, przetłuszczone włosy są skutkiem zwiększonej produkcji sebum. Sebum  (łój) to substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe. Pełni funkcje: ochronną, natłuszczającą, nawilżającą. Dzięki niemu skóra jest bardziej elastyczna i miękka, wolniej się starzeje.

Nadmierne wydzielanie łoju może być spowodowane różnymi czynnikami. Są to na przykład:

 • zmiany hormonalne – zjawisko charakterystyczne dla okresu dojrzewania,
 • nieprawidłowa pielęgnacja – mycie niewłaściwymi środkami,
 • brak higieny skóry głowy i włosów – zbyt rzadkie mycie,
 • uwarunkowania genetyczne – dziedziczna skłonność do przetłuszczania się włosów,
 • czynniki osobnicze – osoby z cienkimi, rzadkimi włosami posiadają zwiększoną liczbę gruczołów łojowych.

 

Higiena oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.

Problem przetłuszczających się włosów rzadko rozwiązuje się sam. Zamiast liczyć na samoistną poprawę, warto wprowadzić w życie kilka zmian w obrębie higieny i pielęgnacji. Przede wszystkim:

 • zwiększyć częstotliwość myć – eksperci radzą codzienne mycie głowy i włosów. Po pewnym czasie, gdy praca gruczołów łojowych ulegnie uregulowaniu, będziesz mógł zmniejszyć częstość myć.
 • stosować środki do włosów przetłuszczających się – początkowo powinny to być szampony specjalistyczne – nabywane w aptekach bądź dobrej jakości drogeriach. Później warto przestawić się na łagodnie działające produkty z wyciągami roślinnymi.
 • zacząć robić płukanki – ziołowe, z pokrzywy, z dodatkiem szałwii, mięty bądź cytryny.
 • spłukiwać włosy ciepłą/letnią wodą – w procesie płukania włosów, należy unikać gorącego strumienia wody. Wysoka temperatura dodatkowo pobudza gruczoły łojowe do wytwarzania sebum.
 • stosować ograniczoną ilość odżywek do włosów – przetłuszczające się kosmyki wymagają starannej, łagodnej pielęgnacji. Używanie tłustych odżywek może im zaszkodzić, dodatkowo je obciążyć.
 • zmienić codzienne nawyki – zamień szczotkę do włosów na grzebień, zaprzestań ściskania włosów ciasnym warkoczem, nie wpinaj drażniących skórę głowy spinek i wsuwek, nie czesz włosów zbyt często w ciągu dnia, unikaj gorącego nawiewu suszarki, ogranicz zabiegi inwazyjne tj. farbowanie, nie dotykaj włosów zbyt często.

 

Przetłuszczone włosy to zmora. Można jednak z nimi wygrać. Tylko od ciebie i twoich codziennych zachowań zależy, czy problem zniknie. Warto się wysilić. Zmień przyzwyczajenia, wzmocnij pielęgnację i pamiętaj o regularnej higienie. Twoje włosy już wkrótce wynagrodzą ci cały trud.