Fotografia lotnicza – jak robić zdjęcia

Published by: 0

Fotografia lotnicza - obiektyw drona.

Obecnie coraz więcej osób lata. Nie tylko korzystamy z czarterowych lotów na wakacje – coraz większą popularnością cieszą się oferty aeroklubów, chętnie korzystamy z lotów na paralotni, coraz odważniej skaczemy ze spadochronem. Latanie dostarcza niezapomnianych przeżyć, które chcemy udokumentować. Z tego też powodu obecnie bardzo intensywnie rozwija się . Nic dziwnego. Z perspektywy lotu ptaka możemy zobaczyć wspaniałe widoki, których nigdy nie mielibyśmy okazji zaobserwować z ziemi. Pola i łąki poprzecinane liniami dróg, widziane z dużej wysokości lasy i rzeki potrafią prezentować się naprawdę malowniczo. Podpowiadamy, w jaki sposób powstają najlepsze zdjęcia lotnicze.

Jakim samolotem?

Loty różnego rodzaju samolotami mogą dać zupełnie inne, odmienne doświadczenia i możliwości robienia zdjęć. Nawet podczas lotu samolotem pasażerskim na wakacje można czasem uchwycić fajny widok. Moim zdaniem jednak na fotowyprawę idealnym samolotem jest polska Wilga. Wiąże się to z faktem, że samolot ten jest górnopłatem – czyli jego skrzydła umiejscowione są nad nami. To sprawia, że nie przeszkadzają w trakcie robienia zdjęć i nie są na nich widoczne.

Przed startem warto zdjąć drzwi – spowoduje to, że na naszych zdjęciach nie będzie różnego rodzaju odbłysków – uważajmy przy tym jedynie na pęd powietrza.

Bardzo ciekawe zdjęcia możemy również zrobić z pokładu helikoptera. Z pewnością ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że helikopter ma możliwość zawiśnięcia w powietrzu. Dzięki temu będziemy mieć o wiele więcej czasu na zrobienie interesujących fotografii. Helikopter daje nam również większą swobodę poruszania, zdjęcia możemy robić z jego dwóch stron.

Fotografia lotnicza - obiektyw drona.

Fotografia lotnicza – odpowiedni sprzęt

Aby nasze zdjęcia lotnicze były udane, potrzebny nam będzie oczywiście odpowiedni aparat. Zoom może być standardowy, sprawdzi się 28-70 mm. Ważna jest natomiast możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z możliwie jak największą liczbą klatek na sekundę. Duże znaczenie ma również możliwie krótki czas ekspozycji – najlepiej 1/250 lub 1/50 sekundy. Ważne jest, żeby nasz aparat można było obsługiwać możliwie szybko – w przeciwnym wypadku, zanim zdążymy zrobić zdjęcie, fotografowany obiekt zostanie daleko w tyle. W fotografii lotniczej niestety zwykle nie ma czasu na długotrwałe wybieranie ustawień. Ponadto, jeśli nasze zdjęcia planujemy robić zza szyby, przyda nam się osłona przeciwsłoneczna. Dzięki niej unikniemy odbić, które pojawiają się na szybie. Fotografia lotnicza potrzebuję odpowiedni sprzęt!

Odpowiednia pora na robienie zdjęć.

W fotografii lotniczej, tak jak i w innych rodzajach fotografii, kluczową rolę odgrywa światło. Jeżeli wybierzemy nieodpowiednią porę, nawet jeśli miejsce będzie bardzo atrakcyjne, ze zdjęć może nic nie wyjść. Najlepszą porą na zrobienie zdjęć lotniczych będzie rano lub wczesne popołudnie. Sprawdźmy przy tym prognozę pogody, aby uniknąć rozczarowania.

Oczywiście, najważniejszy zawsze jest pomysł na zdjęcie. Bez niego na nic zda się nawet najlepszy sprzęt. Robiąc zdjęcia lotnicze nie da się wszystkiego przewidzieć. Warto pomyśleć wcześniej o tym, co chcemy fotografować, zastanowić się, jaka kompozycja może się sprawdzić, przemyśleć tematy, które nas interesują. Potem oczywiście może wydarzyć się wiele, dlatego bardzo ważna będzie nasza szybka reakcja. Fotografia lotnicza właśnie na tym polega.