Jak zrobić dobry portret?

Published by: 0

Dobry portret dziecka.

Jedną z najczęściej wykonywanych fotografii jest zdjęcie portretowe. Wydaje się być najprostszą formą, ale niech Was to nie zmyli! By zrobić dobry portret potrzeba wiele wysiłku. Człowiek jest najbardziej ekspresyjnym elementem uniwersum, dlatego uchwycenie najlepszego momentu (z jego udziałem) wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. To jest nie tylko „złapanie” zewnętrznego wyglądu. Niekiedy przedstawia też wnętrze, cechy osobowości. Poniżej przedstawimy dekalog tego, jak zrobić dobry portret.

1. Złap kadr

Najważniejsze jest pole obrazu- tego, co umieszczasz w miejscu, które tworzy obiektyw.
Są podstawowe zasady tego, jak ustawić osobę w danym obszarze. Jest to bardzo proste. Mianowicie,  fotografujemy całe ciało albo do linii biustu lub troszkę niżej niż do pasa. Nigdy nie obcinaj rąk, głowy, czy innych elementów istotnych. Do tego warto jeszcze dodać jedną radę- element najważniejszy wcale nie musi być umieszczony na środku. Zazwyczaj wstawia się go bardziej po lewej stronie (mając kadr szeroki), na wąskim postać znajduje się zazwyczaj na środku. Postać warto postawić troszkę bokiem (chyba, ze masz inną wizję)

2. By się zgrało tło

Najłatwiej będzie wybrać się na sesję w plener. Poszukanie odpowiedniego miejsca nie należy do zadań prosty, ale wyszukanie ładnego krajobrazu to nie problem. Jezioro, las, park…masa możliwości! Pamiętaj, by nie przedobrzyć i nie odwrócić uwagi odbiorcy na tło. By zrobić dobry portret trzeba skupić się na modelu! Jeśli zdecydujesz się na zdjęcie w pomieszczeniu to dobór koloru tła jest bardzo istotny. Musi być czyste i niechaotyczne. Warunkiem koniecznym jest to, by współgrało ono z karnacją modela. Ma być dopełnieniem, a cała uwaga musi skupiać się na człowieku fotografowanym. Ono nadaje zdjęciu charakter, dlatego przemyśl ten wybór.

3. Kontrasty

Dopełnieniem całej kompozycji będzie gra, ale nie byle jaka. To gra kontrastów, czyli odpowiednie łączenie przeciwstawnych barw. Efekt, jaki otrzymasz będzie nietuzinkowy! Pobaw się, łącz opozycyjne kolory. Porcelanową karnację ubierz na czarno, mulatkę postaw na białym tle… poszukaj, poszperaj, a na pewno uda Ci się zrobić dobry portret.

4. Odpowiednie światło

Najważniejsze jest doświetlenie oczu, nie całości twarzy. Ostre światło wydobywa tylko bruzdy, zmarszczki i niedoskonałości. Jeśli model nosi okulary, to zadbaj o to, by nic nie odbijało się w soczewce- żadne okna, błyski, lampki. Zapomnij o błysku flesza wprost na twarz. Jeżeli nie masz profesjonalnego sprzętu, to weź kawałek czystej białej kartki i przyłóż ją do lampy. Ona ładnie rozprowadzi flesz. Odpowiednie światło to klucz do sukcesu!

5. Otwarte oko- nie tylko fotografa

Jak zrobić dobry portret? Skup się na oczach. Nawet jeśli są zamknięte to i tak są najważniejsze. To one są zwierciadłem duszy, a jak mówili Indianie- po pstryknięciu migawki aparat ją kradł. Zmierzam do tego, że portret to nie tylko uchwycenie przedmiotu, jakim w tym wypadku jest człowiek. Posiadanie modela to coś więcej. Na zdjęciu widoczna jest ekspresja, indywidualizm, głębia. Wykorzystaj to. Nigdy nie ma dwóch takich samych spojrzeń, dlatego bądź czujnym fotografem i pamiętaj o tym, jak o „amen w pacierzu”- wyeksponuj oczy!

6. Nie musisz sztywno trzymać się ram

Fotografia to przede wszystkim wyrażenie Twojej wizji! Mimo wszystko, warto zastosować powyższe rady. Jak zrobić dobry portret? Przemyśl całą kompozycję i nie zapomnij o podstawowych zasadach, a na pewno zdjęcie się uda!