Fotografia lotnicza z powietrza

Published by: 0

Aparat fotograficzny.

W ostatnich latach fotografia lotnicza rozwija się coraz prężniej. Coraz więcej osób interesuje się lataniem – czy to amatorsko, czy też zawodowo. Efektem tego jest również wzmożone zainteresowanie fotografią lotniczą. Jeżeli również chciałbyś spróbować swoich sił w tej dziedzinie fotografii, przeczytaj nasz poradnik. Jest on przeznaczony raczej dla osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w robieniu zdjęć z powietrza. Opiszemy często spotykane trudności, które mogą wystąpić. Z nami łatwo je pokonasz i przekonasz się, jak fascynująca może być fotografia lotnicza!

Wymagana szybkość

Dla wielu osób problematyczny może być przede wszystkim fakt, że fotografia lotnicza wymaga robienia zdjęć bardzo szybko. Jeżeli będziesz długo wybierał ustawienia, fotografowany obiekt bardzo szybko znajdzie się w tyle za Tobą. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś wybrał odpowiedni model aparatu, który pozwoli Ci działać szybko, gdzie wybierasz odpowiedni parametr i możesz już robić zdjęcia. Istotna jest również możliwość robienia zdjęć seryjnych z dużą ilością klatek na sekundę i szybkość zapisu.

Odbicia szyb

Jeśli fotografujesz za szyby, dużym problemem mogą być pojawiające się na nich odbicia. Są one w stanie popsuć Ci nawet najlepsze zdjęcia. Aby ich uniknąć, korzystaj z osłony przeciwsłonecznej i robiąc zdjęcie, przyciskaj obiektyw do szyby. To powinno pomóc Ci uniknąć odbić.

Ustawienia ostrości

Jeżeli robimy zdjęcia na naprawdę dużych wysokościach, zalecane jest użycie trybu nieskończoności. Jeżeli jednak – co się zdarza o wiele częściej – fotografujemy ziemię tuż po starcie lub przed lądowaniem, albo też latamy niewielkim helikopterem na niedużych odległościach, o wiele lepsze będą ustawienia AF. Autorem ostrości jest fotograf ślubny fotolinea.pl .

Pomiar światła

Pomiar światła w trakcie robienia zdjęć z powietrza nie powinien najczęściej w ogóle przysporzyć nam problemów. Nie ma sensu kombinować i korzystać z punktowego światłomierza – w zdecydowanej większości wypadków tryb matrycowy w dzisiejszych aparatach jest już na tyle porządny, że da zadowalające zdjęcia.

Balans bieli

Jeżeli warunki oświetleniowe będą nie najlepsze, możemy mieć problemy z ustawieniem odpowiedniego balansu bieli. Jeśli fotografujemy w trybie RAW, co jest najlepszym wyjściem w przypadku fotografii samolotowej, najlepiej będzie, jeśli po prostu wybierzemy jedno z ustawień predefiniowanych. Ewentualne zmiany najlepiej wprowadzać później, na spokojnie edytując zdjęcie już na komputerze. W przeciwnym wypadku, zanim dobierzemy optymalny balans bieli, fotografowany obiekt będzie już pięć kilometrów za nami.

Czas ekspozycji

W fotografii lotniczej czasami bywa kluczowy. Oczywiście, jeżeli lecimy spokojnie samolotem czarterowym na dużej wysokości, nie musimy tak bardzo obawiać się, że nasze zdjęcia z powodu zbyt długiego czasu ekspozycji wyjdą poruszone. Z drugiej strony paralotniarz, który znajduje się kilkadziesiąt metrów nad ziemią, musi ustawić maksymalnie krótki czas ekspozycji: nie dłuższy niż 1/500 czy 1/250 sekundy.

Jeżeli zaczynasz interesować się fotografią lotniczą, nasze porady na pewno przydadzą Ci się na początek. Z czasem sam dojdziesz do tego, w jaki sposób najwygodniej robi Ci się zdjęcia z lotu ptaka. Każdy fotograf lotniczy stosuje oczywiście nieco inne techniki, sam więc będziesz musiał wypracować sobie własne. Nie poddawaj się, jeśli pierwsze zdjęcia nie są genialne, z czasem na pewno będzie lepiej.